Nezbytné přípravy na cestu do Austrálie

O cestě do Austrálie sním již několik let. Původně má první cesta měla místo Thajska (viz cestopis) a následně USA (viz cestopis) směřovat do Austrálie, nicméně vždy jsem situaci přehodnotil a zvolil jednodušší a finančně dostupnější možnost (ano USA je jednodušší a finančně dostupnější oproti Austrálii). Nicméně tento rok jsem se konečně rozhodl a uvědomil si, že dospěl čas podniknout mé nejsložitější a největší cestovatelské dobrodružství.

Itinerář a výběr termínu 

Nejdříve bylo potřeba si uvědomit, co všechno chci vidět a kolik budu potřebovat času. Nejsem moc zastáncem nějakých pevných itinerářů a plánů. Když jsem na místě, které se mi líbí, zůstanu na něm déle a naopak jiná opustím brzy a při pevném harmonogramu toto nejste schopni nikdy odhadnout. Chtěl jsem vidět celou Austrálii a opravdu do tohoto nejmenšího kontinentu světa proniknout. Říkal jsem si, že to nebude žádný problém a že ji celou projedu. Člověk si ale uvědomí velmi rychle, jak je Austrálie rozsáhlá (celá Evropa) a že poznat všechna místa nebude taková sranda, jak jsem si původně představoval. Při počítání času na přejezdy z jednotlivých míst jsem nakonec došel k závěru, že část Austrálie procestuji karavanem a část proletím letadlem.

Výběr termínu byl pro mě velmi zásadní, rád cestuju spíše mimo sezónu, kdy je minimum turistů a místo vypadá jinak, než jej vidí většina lidí. Zvolil jsem australský podzim, který je považován za nejkrásnější období s nejméně turisty a navíc s velmi příjemnými teplotami kolem 27 stupňů:

JARO (australský podzim) BŘEZEN – KVĚTEN

  • Melbourne a stát Viktorie – občasné chladnější počasí s přeháňkami
  • Sydney a pobřeží – příjemné pozdní letní počasí, teplý oceán, málo přeháněk, konec turistické sezóny v dubnu
  • Východní pobřeží – příjemné pozdní léto, kolem Brisbane stále teplo kolem 35 stupňů Celsia, občasné silné lokální deště
  • Rudý střed – slunečno a teplo kolem 35 stupňů Celsia, méně návštěvníků, vhodná doba
  • NP Kakadu – konec deštného období, velké množství vody v celém NP, omezení průjezdnosti na některých silnicích
  • Barierový útes – konec deštného období, občasné silné srážky a bouře či ojediněle cyklony, vše je zelené a svěží

To, že jedu mimo sezónu bude opět mít za následek nějaké komplikace a možné problémy, ale ty jsem stejně jako v Thajsku (Thajský Nový rok), USA (na některých místech sníh, ale nejlepší období na Vodopády) přinášejí další benefity.

 Zjednodušený a velmi základní itinerář pak vypadá následovně:

Pro výběr zajímavých míst jsem vycházel z různích článků, webu go2australia.cz a zkušenosti lidí, kteří v Austrálii už byli.

Letenka a víza 

Poté, co jsem měl rozmyšlen plán, jsem začal řešit letenku. Měl jsem velmi specifické požadavky na termín, a protože nejsem příliš velký milovník lowcostů a různých super duper letenek za 5 Kč s miliony přestupy, spaním na letišti a pochybnými leteckými společnostmi, zvolil jsem nejlepšího dopravce na světě – Emirates. Navíc jsem si chtěl dát 1-denní stopover v Dubai, abych se podíval i na toto zajímavé místo.

Po srovnání a pár vyměněných emailech jsem nakoupil letenku u Student Agency. S komunikací jsem byl spokojen a s cenou 25 897 Kč také (pouze 1 přestup v Dubaji). Pokud ale cestujete do Austrálie, můžete se dostat díky různým akcím, nebo chybám mnohem levněji, ale ten komfort budete muset oželet. Mým požadavkem bylo také sezení v uličce, což se povedlo zabookovat pro cestu tam i zpět (všechny lety). Student Agency mi za drobný poplatek nabídnul kompletní vyřízení víz do Austrálie. A protože nesnáším toto vyřizování, rád jsem nabídku přijal (i když vím, že si to můžete zajistit sami a zdarma).

TOP letecká společnost Emirates

TOP letecká společnost Emirates

Karavan

Tohle mě napadlo jako blesk z čistého nebe. Řekl jsem si, že by pro mě byla výzva vyzkoušet něco nového a dopravovat se po Austrálii v dopravním prostředku, se kterým nemám absolutně žádnou zkušenost. V Thajsku jsem jezdil na motorce, v USA autem, v Amsterdamu na kole a v Austrálii mě čeká nový dopravní prostředek karavan :). Výběr karavanu a společnosti byl poměrně náročný a trval mi cca týden. Musel jsem prozkoumat spoustu možností a alternativ. Myslím, že mě bude čekat ještě pár zajímavých okamžiků. Popravdě nevím, co mě všechno čeká, ale těším se na to. Narazil jsem na půjčovnu Britz (jednu z nějvětších půčoven karavanů v Austrálii a na NZ), cena skoro 50k za 34 dní se mi ale zdála poměrně vysoká. Hledal jsem proto další možnosti jak by se dala cena snížit, ale bylo by to možné pouze s nutností snížení komfortu nebo půjčení od pofidérní firmy, u které by byl problém s reklamacemi nebo výměnou/opravou karavanu. Nakonec jsem nějakým zázrakem narazil na nabídku největší půjčovny karavanů v Austrálii Apollo. Docela mě překvapil opravdu výrazný rozdíl ceny půjčení kravanu s cenou 35 811 Kč na 34 dní. Důvodem byla absence one way fee (poplatek za to, že vrátíte auto na jiném místě, než bylo půjčeno) a vysoké slevy 16% z ceny půjčovného díky délce půjčení karavanu nad 29 dní.

Tak bude vypadat můj karavan

Jak bude vypadat můj karavan

Pojištění a další informace

Pojištění jsem vybral na svém oblibeném srovnávači sFinance.cz, který používám pro kompletní vedení nad svými financemi a mám v nich konečně pořádek (doporučuju). Vzal jsem si raději neomezené krytí u AXA za cenu 2726 Kč. Začal jsem si také zjišťovat některé informace týkající se karavanů, kempování, mobilního internetu (který budu nutně potřebovat), cen za jídlo a parky atd. Moc si vážím všech rad, které mi kamarádi a známi posílali a kterými vás budu v průběhu psaní blogu zásobovat.

Příští článek bude věnován nultému dni před odletem a věcem které si sebou beru (1 batoh do 7Kg). Pokud se na seriál z Austrálie těšíte, budu rád za vaši reakci v komentářích, případně sdílení tohoto článku. Pokud máte jakékoliv rady, tipy budu moc rád když se se mnou o ně podělíte:)

Nezbytné přípravy na cestu do Austrálie
5 (100%) 7 hlasů
admin (14 Posts)

Internetový marketér, který se specializuje na affiliate marketing. Provozuje nástroj pro freelancery: www.freelo.cz


One thought on “Nezbytné přípravy na cestu do Austrálie

  1. Už jsem úplně natěšená….krásně sis to naplánoval 😉 a karavan super!

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *