Výdaje a životní náklady

Připravil jsem pro sebe i pro vás čtenáře orientační přehled výdajů, které byly spojené s mým 2 měsíčních pobytem v Austrálii. Původní kalkulace počítatala s cca 200 000 Kč, když jsem byl v Austrálii celkové výdaje mi přišly vyšší než při původní kalkulaci a tak jsem počítal s cca 250 000Kč. Jak to nakonec dopadlo?

Seznam položek:

Celkem: 211 000Kč

Ano Austrálie je velmi drahá země, ta nejdražší kde jsem zatím byl. Je potřeba počítat s tím že na karavan se dává záloha, dle toho jaké máte pojištění (já měl to nejnižší takže jsem platil 5000 AUD = kurz 20Kč/AUD = 100 000Kč). Záloha je vám stržena z účtu a nemůžete s ní operovat. Je vám vrácena obvykle až za 30 dní od vrácení auta (u mě to trvalo dokonce 40 dní!). Výber z bankomatů jsem měl zpoplatněn částkou 100Kč.

V Austrálii utratíte za všechno více než u nás, já se snažil stlačit náklady bydlením v hostelech (do 700Kč/noc) v karavanu (dle ceny karavanu) nebo bydlením u strejdy (zdarma) místo abych bydlel v hotelech (od 1000Kč/noc ale mnohdy mnohem více). Také jsem se téměř nestravoval v restauracích (od 400Kč/jídlo) ale spíše ve Fast foodech (od 100Kč/jídlo) nebo si vařil sám. Za první měsíc jsem hodně ušetřil díky karavanu. Dost jsem utratil za výlety a přelety dohromady přes 40 000 Kč, ale pokud chcete něco z Austrálie v krátkém časovém useku vidět, nic moc jiného vám nezbyde. Celkově jsem žil v Austrálii na velmi nízké životní úrovni, moc jsem nejedl, moc jsem neutrácel za ptákoviny. Hodně času trávil v národních parcích a kempech, které jsou zdarma nebo za minimální poplatek.

Umím si představit, že bych zde mohl utratit za stejné období i 2x více peněz. Naopak pokud bych chtěl výrazně ušetřit, neumím si představit moc variant jak to udělat za výrazně méně peněz. Možností je work and holiday, většina Evropanů tady pracuje a potom cestuje. Tato varianta je ale mnohem více časově náročná a vyžaduje pracovní vízum. Pokud bych tu byl na work and holiday, určitě bych auto/karavan auto nepůjčoval, ale rovnou koupil na GumTree.

 

admin (14 Posts)

Internetový marketér, který se specializuje na affiliate marketing. Provozuje nástroj pro freelancery: www.freelo.cz


4 thoughts on Výdaje a životní náklady

 1. No uff, docela rozdíl oproti Thajsku, které se mi podle tvých reportů líbilo více. Austrálie mě moc nikdy nelákala, ale pěkná cesta. Sledoval jsem každý článek. Kam to bude příště? Nějaká Asie zase?

  Reply
  1. Jo, také by mě zajímalo, kam příště. Já jsem nikde nebyl 7 let a teď 10.6. poprvé v životě poletíme. Akorát při šesti lidech to bude i za Evropu klidně 100 tisíc ani nemrkneš.

   Reply
  2. V Thasku i v USA jsem byl pouze měsíc tady 2x déle. Příště to se uvidí ještě to nemám úplně domyšlené (Jižní Amerika, Afrika, Asie)

   Reply
 2. Velmi dobře shrnuto. No je to trošku jiná částka než třeba 2 měsíce na Bali :))

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *